Turbiny wiatrowe jako alternatywne źródło energii
Energia wiatrowa to najszybciej rozwijający się sektor przemysłu energetycznego. Wiatr powstaje na skutek różnicy ciśnień i temperatur. Do produkcji energii opartej na wietrze służą turbiny wiatrowe, które bardzo często są skupione na tak zwanych farmach wiatrowych.
Praktyczne i ekologiczne turbiny
Turbina wiatrowa w skuteczny sposób przekształca wiatr w energię elektryczną. Zasoby wiatru, które można wykorzystać w elektrowniach wiatrowych, są bez wątpienia olbrzymie, ponad 1700 razy większe od energii elektrycznej wytwarzanej przez istniejące elektrownie cieplne.
Elektrownie wyposażone w turbiny wiatrowe w praktyce działają na zasadzie siły aerodynamicznej. Co to oznacza? Wiatr z dużą siłą uderza w śmigło wirnika, co z kolei powoduje dodatni nacisk na żagiel, podczas gdy nad żaglem jest nacisk ujemny. Tak wygenerowana różnica ciśnienia wytwarza siłę wspierającą w górę. Współczesne elektrownie wiatrowe wykorzystują ten ruch do produkcji energii elektrycznej.
Turbina wiatrowa jako alternatywne źródło energii
Moc standardowej turbiny wiatrowej jest wprost proporcjonalna do dwóch wielkości takich jak powierzchnia śmigła omiatanego przez wiatr oraz sześcian prędkości wiatru. Wystarczy podwoić prędkość wiatru, aby otrzymać ośmiokrotny wzrost mocy wiatraka. Największy na świecie wiatrak osiąga aktualnie moc rzędu 2 MW, co z kolei pozwala zaopatrzyć w energię spore miasteczko bez szkody dla środowiska naturalnego.
Turbiny wiatrowe na świecie
Na świecie znajduje się kilka parków wiatrowych, między innymi w Danii, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytaniii i w Niemczech. Największa na świecie elektrownia wiatrowa zaopatrzona w turbiny wiatrowe powstała w 2005 roku w Brunsbütte. To ogromne urządzenie ma aż 183 metry wysokości i nosi nazwę „Repower 5M”. Produkuje do pięciu megawatów energii elektrycznej, co z kolei wystarczy na całkowite zaspokojenie potrzeb energetycznych w niemal 4 500 gospodarstw. Z kolei w Danii zainstalowanych jest ok. 4000 wiatraków, zaspokajając w ten sposób ponad 10% potrzeb energetycznych całego kraju.