Turbina wiatrowa się opłaca?
Ceny za prąd cały czas rosną i z całą pewnością nie zmieni się to na plus. Warto wobec tego zainteresować się odnawialnymi źródłami energii. Wybór jest obecnie naprawdę duży, wobec czego każdy znajdzie dla siebie najbardziej optymalne rozwiązanie. Dużą popularnością cieszy się fotowoltaika, ale to nie jedyna z dostępnych opcji. Ciekawym rozwiązanie jest też przydomowa elektrownia wiatrowa. Pojawia się tylko pytanie, czy to się rzeczywiście opłaca. Na uwadze trzeba mieć zarówno zalety, jak i wady turbiny wiatrowej na swojej posesji.
Jak działa taka przydomowa elektrownia wiatrowa?
Elektrownia wiatrowa może działać dzięki ruchowi mas powietrza. Niezbędny jest w jej konstrukcji wirnik, który może mieć mniej lub więcej śmigieł. Dalej jest turbina wiatrowa, która to właśnie odpowiada za pozyskiwanie energii. Na elektrownię wiatrową składa się jeszcze generator, który zamienia energię ruchu obrotowego wirnika na energie elektryczną. Wszystkie te elementy muszą zostać ze sobą odpowiednio połączone i umieszczone na konkretnej wysokości na specjalnym maszcie. Pod wpływem ruchu powietrza śmigła w wirniku zaczynają się obracać, po czym wytworzona w ten sposób energia kinetyczna przekazywana jest przez wał i przekładnię do generatora. Kolejnym etapem jest wytworzenie energii elektrycznej przez generator, która może został zmagazynowana lub odprowadzona do sieci energetycznej. W drugim przypadku możliwe staje się w przyszłości odebranie czy odsprzedanie powstałej nadwyżki prądu.
Czy posiadanie przydomowej elektrowni wiatrowej to dobry pomysł?
Turbina wiatrowa ma swoje zalety, ale nie jest wolna od wad. Warto zacząć oczywiście od zalet, których jest sporo. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest ekologiczne i ekonomiczne. Można liczyć na darmową energię wiatru, który dostępny jest przez niemalże cały rok. Eksploatacja turbiny wiatrowej (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/oferta/pionowa-turbina-wiatrowa) nie wiąże się z generowaniem zanieczyszczeń do atmosfery. Jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie niż tradycyjne elektrownie na paliwa stałe. W przypadku elektorowi wiatrowej nie ma mowy o pozostawianiu jakichkolwiek odpadów. Można stać się niezależnym energetycznie – bez obawy o podwyżki prądu i przerwy w jego dostawie. Wadą jest to, że wybudowanie elektorowi wiatrowej jest bardzo kosztowną inwestycją, na której zwrot trzeba czekać do kilku-/kilkunastu lat. Zakup akumulatorów do przechowywania prądu także wiąże się z wysokimi kosztami. Minusem są również generowane przez turbinę szumy.