Przepisanie licznika prądu – podstawowe informacje
Przepisanie licznika prądu to procedura, która może być wykonana od razu albo w ciągu kilku dni. Jest to niezbędna czynność, którą należy wykonać podczas przeprowadzania się do nowego domu lub mieszkania, można dzięki temu zminimalizować ryzyko długów poprzedniego właściciela domu. Do przepisania licznika niezbędne jest przygotowanie protokołu zdawczo-odbiorczego.
Niezbędne dokumenty do przepisania licznika prądu
Do przepisania licznika prądu niezbędne jest posiadanie następujących dokumentów:
- akt własności lub umowa o najmie lokalu,
- dowód osobisty,
- wniosek oraz protokół zdawczo-odbiorczy, który można pobrać ze strony dostawcy prądu albo sporządzić samodzielnie, powinien znaleźć się w nim numer PPE, czyli Punkt Poboru Energii, numer i stan licznika, a także dane osoby zdającej i przejmującej licznik oraz podpisy obydwu tych osób,
- w przypadku śmierci właściciela akt zgonu, postanowienie o spadku albo notarialne poświadczenie dziedziczenia.
Przepisanie licznika prądu krok po kroku
Pierwszym krokiem jest odczytanie i spisanie stanu licznika, następnie należy wypełnić protokół zdawczo-odbiorczy. Do protokołu warto dołączyć zdjęcie aktualnego stanu licznika. Wszystkie niezbędne dokumenty należy zabrać ze sobą i udać się do siedziby dostawcy energii w celu podpisania nowej umowy. Dostawcy prądu oferują również możliwość podpisania umowy online, wówczas dokumenty można wysłać pocztą albo przez internet. Można także zdecydować o zmianie operatora i rozejrzeć się za innym dostawcą prądu. Należy pamiętać, że zmiana użytkownika energii nie zawsze oznacza to samo co zerwanie umowy z dostawcą prądu. Często nowy właściciel chcący zmienić umowę z operatorem, ponosi jednocześnie koszty zerwania poprzedniej umowy. Dlatego warto wcześniej zapoznać się ze szczegółami umowy u dostawcy energii. Jeśli zmiana umowy niezwiązana jest z żadnymi kosztami, przepisywanie licznika prądu jest dobrym momentem na porównanie aktualnych ofert operatorów i zdecydowanie się na najkorzystniejszą. Przepisanie licznika i zawarcie nowej umowy jest również dobrą okazją do zmiany dotychczasowej taryfy. Często dzięki temu można uzyskać spore oszczędności.
Procedura przepisywania licznika prądu jest szybka i nieskomplikowana, dlatego lepiej jej nie odkładać, ponieważ można dzięki temu uniknąć niektórych problemów oraz ewentualnych niezapłaconych rachunków.