Fotowoltaika czy to ma sens?
Każdego roku przybywa inwestorów, którzy decydują się na instalacje fotowoltaiczne. Rozwiązanie to daje liczne korzyści. Jest to jednorazowa inwestycja, która zwraca się w relatywnie krótkim okresie czasu. Jako, że energia słoneczna jest niewyczerpywalna i dostępna praktycznie przez cały rok, jak najbardziej warto się zainteresować fotowoltaiką. W ten sposób można stać się niezależnym energetycznie i odnotować ogromne oszczędności w skali roku.
Poznaj zalety fotowoltaiki
Fotowoltaika cieszy się ogromnym uznaniem za granicą, ale w Polsce także przybywa inwestorów. Wynika to z tego, że rozwiązanie to ma wiele zalet. Przy pomocy paneli fotowoltaicznych możliwe jest pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej ze słońca. Uzyskane nadwyżki można odsprzedać do Sieci. Fotowoltaika jest sposobem na uniezależnienie się od podwyżek cen prądu i uniknięcie przerw w jego dostawie. Co więcej, instalację fotowoltaiczną można odliczać od podatku. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest podniesienie wartości nieruchomości. Za zainwestowaniem w nią przemawia dostępność czystej energii i cicha praca. Promieniowanie słoneczne dostępne jest nawet zimą. Działanie całej instancji jest bezgłośne, a więc sprawdzi się zarówno na wsi, jak i na obszarze miejskim. Ta innowacyjna technologia jest stale rozwijana. Panele fotowoltaiczne są odporne na czynniki atmosferyczne. Nie wpływają w negatywny sposób na nie niekorzystne warunki pogodowe w postaci śniegu, deszczu czy zimna. Panele nie wymagają też konserwacji i są praktycznie bezawaryjne. Można je zamontować nie tylko na dachu budynku, ale też na gruncie. Montaż jest szybki, łatwy i niewymagający żadnych zezwoleń na budowę.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Jako, że instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd wyłącznie pod wpływem promieniowania słonecznego, jesteśmy uzależnieni od jego natężenia. Zasada jest taka, że w pochmurne dni produkowana jest mniejsza ilość energii elektrycznej, ale latem są już nadwyżki. Energia wytwarzana jest tylko w ciągu dnia. Początkowy koszt inwestycji jest spory, a na zwrot trzeba czekać od paru do kilku lat. Do zamontowania paneli potrzebna jest też wystarczająca ilość wolnej przestrzeni.